WYSZUKAJ NOCLEG WE WROCŁAWIU

Data przyjazdu:
Data wyjazdu:

Wrocław – miasto spotkań

Wrocław to magiczne miejsce. Magia tego miejsca wypływa nie tylko z bogatej i burzliwej historii miasta, ale przede wszystkim z mieszkańców tworzących niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska, położoną na Równinie Wrocławskiej - nad rzekami: Odrą, Ślężą, Bystrzycą, Widawą i Oławą i liczy sobie ok. 630 tysięcy mieszkańców. Nazwa pochodzi od imienia Wrocisław (czeskie Vratislav) i pojawia się ona w XI wiecznym dziele biskupa Thietmara jako Wortizlava. Łacińska nazwa to Wratislavia, czeska to Vratislav, niemiecka Breslau, a węgierska Boroszló.

Zobacz najważniejsze zabytki i atrakcje Wrocławia

Słów kilka o historii

Symboliczną datą początkową Wrocławia jest rok 1000, gdy na mocy postanowień Zjazdu Gnieźnieńskiego ufundowano tu biskupstwo. W ten sposób gród Wrocisława został przyjęty w orbitę europejskich miast. Oczywiście, osada plemienia Ślężan istniała tu dużo, dużo wcześniej. Wrocław ma niezwykle burzliwą historię, dość powiedzieć, że na przestrzeni wieków władzę nad miastem przejmowali kolejno: Polacy, Czesi, Węgrzy, Prusowie, Niemcy, by finalnie powrócić w ręce Polaków. Mimo ogromnych zniszczeń podczas II Wojny Światowej, sporo zabytków i śladów kultury minionych epok udało się zachować. Są tu we Wrocławiu połączone wspólnymi losami: od niemieckich pałaców, przez żydowską dzielnicę (tzw. Dzielnica Czterech Świątyń) po zupełnie nowe i nowoczesne polskie budowle, jak choćby słynny Sky Tower, ponad dwustumetrowy, najwyższy w Polsce wieżowiec.

Zabytki

Nie sposób wyliczyć wszystkich zabytków Wrocławia i miejsc wartych odwiedzenia. Natomiast zwiedzanie należałoby oczywiście zacząć od zwiedzania Rynku, wraz z zabytkowym, późnogotyckim Ratuszem. Stąd blisko do Bazyliki św. Elżbiety, której wysoka na ponad 90 metrów wieża jest genialnym punktem widokowym na przepiękna panoramę miasta. Koniecznie trzeba zajrzeć też na usiany zabytkami Ostrów Tumski, wraz z dostojną Katedrą pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela – patrona Wrocławia. Stąd, przechodząc przez piękny Most Grunwaldzki, jeden z ponad 100 wrocławskich mostów, niedaleko mamy już do Muzeum Narodowego oraz Panoramy Racławickiej, ze słynnym obrazem Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Będąc w centrum, warto też zajrzeć do gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie koniecznie należy odwiedzić przepiękną i kunsztownie zdobioną aulę Leopoldina – najlepiej zrobić to w momencie organizowanych tu nader często koncertów muzyki poważnej. Do innych ciekawych miejsc na pewno należy zaliczyć katedrę św. Marii Magdaleny ze słynnym Mostkiem Czarownic (Mostkiem Pokutnic), łącznikiem między dwoma wieżami kościoła, na którym, według legendy, ukazują się dusze grzesznych kobiet – miejsce jest także dobrym punktem widokowym na miasto.

Oferta turystyczna

Mimo nizinnego ukształtowania, z Wrocławia bardzo blisko mamy do gór. Masyw Ślęży, bardzo popularne miejsce wśród wrocławian na weekendową wycieczkę, jest oddalony zaledwie o 30 kilometrów na południe od wrocławskiego rynku. Odległość 70 km dzieli nas od najbliższych wzniesień Sudetów, długiego pasma gór ciągnących się na odcinku aż 320 kilometrów i szerokości nawet 80 km. Jest to jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Polsce, a po raz pierwszy napisał już o nim słynny astronom i geograf Klaudiusz Ptolemeusz w II wieku n.e. Nie sposób w kilku słowach opowiedzieć o bogactwie i majestacie tych gór, ale każdy, kto gości we Wrocławiu na dłużej, powinien się wybrać choćby do Szczelińca Wielkiego, na Wielka Sowę, Śnieżnik lub wspiąć się na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę. Dla tych, którym górskie wyprawy nie sprawiają przyjemności, powinni na wędrówkę udać się na północ, do Doliny Baryczy, gdzie znajduje się park krajobrazowy i - unikalny na skalę europejską - rezerwat dzikiego ptactwa. Można tam skorzystać z takich form rekreacji jak kajakarstwo czy turystyka rowerowa. Ale nie musimy wyjeżdżać z miasta, by spędzić nieco czasu na łonie natury. Do dyspozycji mamy sporo zielonych zakątków. Od południowego-wschodu z Wrocławiem graniczy Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, który ciągnie się pasem przez Kąty Wrocławskie, aż po Mietków i tamtejszy Zalew Mietkowski, niezwykle popularny wśród amatorów sportów wodnych i miłośników kąpieli. Ponadto sporo we Wrocławiu ciekawych parków m.in.: zaprojektowany od zera Park Południowy, przepiękny Park Szczytnicki czy ustronny Park Wschodni. Popularnością cieszą się także długie spacery po odrzańskich wałach a także piknik na Wyspie Słodowej.

Oferta kulturalna i rozrywkowa

We Wrocławiu znajdziemy mnóstwo ciekawych atrakcji kulturalno-rozrywkowych. Wiekowy i niezmiernie bogaty Ogród Zoologiczny, ale również Ogród Botaniczny czy unikalny Ogród Japoński to długie godziny miłego wypoczynku. Ponadto, mamy do dyspozycji gros kin i teatrów z Teatrem Polskim i Teatrem Współczesnym na czele, a także Operę Wrocławską, Filharmonię Wrocławską czy Teatr Muzyczny Capitol. Rozrywkę zapewni nam Aquapark, Stadion Miejski czy Hala Orbita.

Restauracje

Wrocław to oczywiście także restauracje i puby. Samych restauracji jest kilkaset, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie i swego podniebienia. Z bardziej znanych można wymienić Piwnicę Świdnicką czy restaurację Spiż oferującą piwo własnego wyrobu. Wrocław to w dużej mierze miasto studenckie, wie nie dziwi ogromna ilość pubów i kawiarni wszelkiego rodzaju. Kultowym już pubem jest Mleczarnia czy Włodkowica 21, ale swoją popularnością cieszą się również puby usiane wzdłuż ulicy Ruskiej, jak choćby Zakład Usług Piwnych czy knajpy rozmieszczone wzdłuż nasypu kolejowego przy ul. Bogusławskiego, gdzie można znaleźć tanie i dobre czeskie piwa.

Dlaczego warto odwiedzić Wrocław? Przede wszystkim ze względu na miłą atmosferę tu panującą. Wrocławianie są bardzo pogodni i gościnni – stąd jedną z przyjętych szeroko nazwą Wrocławia jest Wroclove, miejsce, w którym nie tylko szybko i łatwo można się zakochać, ale również znaleźć miłość.

Poznaj Wrocław z znami Specjalnie dla Was prowadzimy blog!