Wrocławski Park Szczytnicki

W poprzednim wpisie pisaliśmy o walorach ustronnego Parku Wschodniego, czas jednak na zapoznanie się z atrakcjami największego i najstarszego zielonego zakątka Wrocławia – Parku Szczytnickiego.

Park Szczytnicki – historia

Początki parku (niem. Scheitniger Park) sięgają roku 1783. Wtedy to komendant Wrocławia książę Ludwig von Hohenlohe – Ingelfingen, który był właścicielem wsi Szczytniki decyduje się na budowę willi oraz efektownego zespołu ogrodowego w jej sąsiedztwie wraz kręgielnią, ujeżdżalnią i strzelnicą. Ogród prędko rozrasta się i wzbogaca się o liczne rzeźby antycznych postaci. W 1789 roku park zostaje otwarty, prędko zdobywa popularność i uznanie. Niestety, klęska Prus w wojnie z armią Napoleona, doprowadziła do upadku kariery księcia, który zmuszony był zlicytować swój szczytnicki majątek. Tym samym piękny ogród popadł w ruinę.

Po wielkiej powodzi w 1854 roku, która szczególnie uderzyła w Szczytniki, postanowiono z tych terenów utworzyć park, jako naturalne obszary zalewowe. Do dziś można odnaleźć tu wały przeciwpowodziowe. Park w 1860, dzięki pomysłowi Heinricha Roberta Göpperta, twórcy wrocławskiego Ogrodu Botanicznego, uzyskał nową koncepcję zagospodarowania. Projekt przebudowy wykonał P. J. Lenny, królewski ogrodnik z Berlina. W tym samym czasie powstawało również wrocławskie zoo. W latach 70 XIX wieku Park Szczytnicki rozrastał się i wkrótce obrósł wokół toru wyścigów konnych (obecnie kompleks Hali Stulecia). W 1886 na Wężowym Wzgórzu utworzono sztuczny wodospad.

Wystawa Stulecia

Rok 1913 był dla tych terenów rokiem szczególnym. Wówczas miała miejsce we Wrocławiu Wystawa Stulecia. Na tę okazję stworzono Wystawę Sztuki Ogrodowej, której punktem centralnym był znany i popularny Ogród Japoński. Pomysłodawcą był hrabia Fritz von Hochberg, słynny orientalista. Projektem zajął się ogrodnik Mankichi Arai. Po Wystawie Ogród Japoński pozostał w Parku Szczytnickim na stałe, co jedynie zdemontowano pewne jego elementy. W latach 90 XIX, Ogród Japoński był dwukrotnie modernizowany – raz po tragicznej dla Wrocławia powodzi w 1997 roku. Obecnie stanowi jedną z największych zielonych atrakcji Wrocławia. Gościom naszego hostelu polecamy Park Szczytnicki wraz okolicznymi atrakcjami, jak: Hala Stulecia, Wrocławskie Zoo czy Stadion Olimpijski.

Dodaj komentarz